Proč lithium
ČEZ je jedním z nejvýznamnějších investorů v Ústeckém kraji. Severočeské doly, jedna z nejvýznamnějších společností Skupiny ČEZ, tu mají své sídlo, podnikáme tu a záleží nám na kvalitě života v našem regionu. Česko čeká růst obnovitelných zdrojů, abychom se zbavili závislosti na dovozu fosilních paliv, a tím jsme zvýšili naši energetickou bezpečnost a nezávislost. Obnovitelné zdroje budou vznikat i tady Ústeckém kraji právě na pozemcích našich dolů a v areálech bývalých uhelných elektráren. Vedle baterií do elektromobilů se naše lithium uplatní právě také v bateriích pro obnovitelné zdroje.
Ivo Pěgřímek
generální ředitel Severočeských dolů ze Skupiny ČEZ
Lithium je nejlehčí kov, je velmi měkký a v přírodě se vyskytuje v různých sloučeninách.
Lithium se využívá kromě baterií také pro jiné účely. Umí například odvádět teplo z jaderných reaktorů. Značná část lithia je využívána v keramickém a sklářském průmyslu. Využívá se i při výrobě některých léků, nalezneme ho ale třeba i v kardiostimulátorech. Své využití má také v leteckém a vesmírném průmyslu, lithiovou baterii využívá například vesmírné vozítko Curiosity, které operuje na Marsu.
Díky lithiu mají Li-Ion baterie vlastnosti, které z nich dělají ideální úložiště energie. Mezi hlavní přednosti patří jejich dlouhá životnost, netrpí samovybíjením a nabízejí vysokou kapacitu v kombinaci s malým objemem a hmotností.
Tzv. lithium-iontové baterie (zkráceně li-ion) už dnes dodávají energii mobilním telefonům, elektrickému nářadí, zdravotnickým přístrojům, notebookům či tabletům. V blízké budoucnosti využívání lithia ještě výrazně vzroste díky dalšímu rozvoji elektromobilů a obnovitelných zdrojů.
Tato revoluce už postupně nastává. Lithiové baterie už teď využívají i české domácnosti, které si do nich ukládají elektřinu ze střešních fotovoltaických elektráren. A poptávka po těchto úložištích bude nadále narůstat, s čímž půjde ruku v ruce nárůst výroby a rostoucí využití lithia.
Lithium je ten vůbec nejlehčí kov a budeme ho proto brzy ve velkém používat i v bateriích našich elektromobilů, protože čím lehčí je baterie, tím nižší je spotřeba elektroauta, a tak je po lithiu od výrobců elektromobilů velká poptávka.
Li-Ion baterie ve velkokapacitních energetických úložištích nám umožní spotřebovávat energii z bezemisních fotovoltaických a větrných elektráren i v okamžiku, kdy tyto zdroje právě nevyrábí. Už nyní se lithium používá v baterii postavené v severočeské elektrárně Tušimice.
ČEZ je dlouhodobým významným investorem v Ústeckém kraji a chce, aby co největší hodnota, která vznikne produkcí lithia, zůstala právě zde.
Elektromobilita je budoucností českého automobilového průmyslu, a tak i obyvatelé místních obcí a ústeckého kraje budou moct v budoucnu do práce nebo za svými blízkými jezdit ve vozech., které bude pohánět energie uložená právě v bateriích vyrobených z lithia získaného na Cínovci. Současně pracujeme na projektu továrny na výrobu baterií, tzv. gigafactory, která by měla vzniknout v Prunéřově u Chomutova. Právě do této gigafactory by primárně mířilo lithium vyrobené na Cínovci.
Kombinací lithium parku a gigafactory získává Ústecký kraj a Česká republika jedinečnou příležitost pro vybudování zcela nového, technologicky vyspělého odvětí navázaného na široce rozvinutý automobilový průmysl, který má u nás dlouhou tradici a je zásadní pro naše hospodářství.